ترموگرافی در خدمت کشاورزان

“نقشه های حرارتی” به کاربران اجازه می دهد تا به شیوه ای غیر تهاجمی بر سالم بودن و عدم بیماری دام های خود نظارت داشته باشند. این رویکرد نوآورانه می تواند سبب کاهش هزینه ها برای بزرگترین تولیدکنندگان دام در جهان مانند برزیل، چین و هند شود.پیتر ال. رایان، استادیار دانشکده علوم حیوانات اهلی و لبنیات در دانشگاه ایالتی میسی سیپی گفت این فن آوری سبب صرفه جویی در وقت و انرژی دام داران می شود.
رایان افزود: “برای نگهداری از دام هرچه شما کمتر به طور مستقیم با آن در تماس باشید، بهتر است.”
با استفاده از یک جدول ساده مبتنی بر رنگ های مختلف، به راحتی می توان بیماری ها و ناراحتی های دام ها را تشخیص داد. پژوهشگران می گویند که این روش سبب کاهش هزینه ها و همچنین کاهش کار فیزیکی افرادی که از دام های بزرگ نگهداری می کنند، می شود.
رایان گفت: “نیازی نیست که شما از حیوان نمونه بگیرید و آن را برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه بفرستید. این نتایج در دسترس شما قرار دارد. این روش تشخیص فوری با اعلام نتیجه فوری است. این ابزاری واقعاً قدرتمند است.”
فن آوری تصویربرداری حرارتی که درابتدا توسط ارتش توسعه داده شد، در صنایع مختلفی مانند بخش تولید، مهندسی و انرژی نیز به کار گرفته شده است.
این تجهیزات توسط پژوهشگران MSU که با وزارت کشاورزی ایالات متحده همکاری می کنند، تغییر کاربری داده شد. دوربین های حساس به نور مادون قرمز توسط شرکت فلیر سیستمز (FLIR) تولید می شوند. این شرکت که در ویلسانویل در ایالت اراگن قرار دارد، تولیدکننده تجهیزات تصویربرداری حرارتی است.
اسکات ویلارد، استادیار دانشگاه MSU، گفت هنگامی که MSU به FLIR گفت که می خواهد از فن آوری مادون قرمز در زمینه کشاورزی استفاده کند، FLIR شگفت زده شده بود.
ویلارد گفت: “من فکر می کنم کاری که ما انجام می دهیم را می توان استفاده غیرسنتی از این فن آوری نامید.” این استاد دانشگاه که در زمینه بازرگانی ذهنی خلاق دارد، یک شرکت خصوصی به نام راهکارهایی برای نظارت از راه دور بر حیوانات (RAMS) را پیدا کرد که از این فن آوری برای ارائه خدمات به مشتریانی که دارای دام های بزرگ هستند استفاده می کند.

ویلارد گفت: “بروز هرگونه مشکلی در ارتباط با پای حیوانی که بیش از ۴۵۰ کیلوگرم وزن دارد، می تواند تهدیدی مرگبار برای آن حیوان باشد.”

همچنین می توان فن آوری تصویربرداری را برای اندازه گیری دمای نقاط خاصی از بدن حیوان و یا تشخیص یک درجه حرارت مشخص برنامه ریزی کرد. رایان اطمینان دارد که فن آوری تصویربرداری حرارتی علاوه بر آنکه راهکاری غیر تهاجمی است، به همان اندازه روش های سنتی نگهداری از حیوانات دقیق است.

رایان گفت: “شاخص های حرارتی اشتباه نمی کنند. این شیوه نه تنها کاربری آسانی دارد، بلکه شما می توانید اطلاعاتی مفید را نیز از طریق آن به دست آورید. ما همواره در حال بررسی گزینه های مختلف هستیم. ما خواستار توسعه این روش به گونه ای هستیم که تبدیل به ابزاری جامع تر در زمینه مدیریت دام ها و تولید محصولات بهداشتی از گله های حیوانات اهلی شود، درست مانند گاوهای شیرده.”

این فن آوری در عین حالی که می تواند کارآمد باشد، اما محدودیت هایی نیز دارد. به عنوان مثال، اگر منطقه خاصی در معرض تابش نور خورشید باشد، ممکن است اطلاعات حرارتی خوانده شده از آن منطقه دقیق نباشد.

ویلارد گفت: “ما به همان اندازه که برای یافتن روش های استفاده از دمانگاری تلاش می کنیم، برای یافتن مرزهایی که خارج از آن نمی توانیم از این روش در تولید محصول استفاده کنیم نیز تلاش می کنیم.”

ویلارد و رایان معتقدند که حتی با وجود این محدودیت ها، تصویربرداری حرارتی می تواند تاثیری چشمگیر بر کشورهای فعال در زمینه پرورش دام و تولید محصولات دامی داشته باشد.

ویلارد گفت: “من فکر می کنم که در برخی از کشورهای در حال توسعه وجود یک فن آوری که قابل حمل باشد، با باتری کار کند، و بتوان در محیط باز و به روش های گوناگون از آن استفاده کرد، پدیده ای تاثیرگذار خواهد بود.”

مطالب مرتبط

پاسخ دهید