اجزاء سامانه تصویر بردار حرارتی

۱- سامانه اپتیکی جمع کننده ( Objective )

وظیفه این قسمت جمع آوری تابش حرارتی جسم ، کانونی نمودن آن در یک نقطه و ایجاد یک تصویر حرارتی است . مجموعه شیئی یک دوربین حرارتی نیز همانند دوربین های دید در شب از چند عدسی و آینه تشکیل شده ،اما جنس آن ها متفاوت می باشد . در این دوربین ها از موادی استفاده می شود که در برابر تابش مادون قرمز شفاف باشند ( مانند : ژرمانیوم و سیلیکون

۲- آشکار ساز ( Detector )

آ‎شکارسازها وسایلی هستند که تابش مادون قرمز جمع آوری شده توسط مجموعه شیئی را جذب می کنند که با جذب این تابش ، یکی از خواص الکتریکی آن ها تغییر می کند ( هدایت الکتریکی یا تغییر مقاومت و یا ایجاد ولتاژ ) و همین تغییر باعث ایجاد سیگنال الکتریکی می شود . پس از این که آشکار سازها ، فوتون های مادون قرمز را تبدیل به سیگنال های الکتریکی نمودند این سیگنال ها توسط قسمت الکترونیکی دوربین ، تقویت و پردازش می شوند و سپس توسط وسایلی از قبیل دیودهای تابش دهنده نور ( LED ) یا دیودهای کریستال مایع ( LCD ) و یا میکرو مانیتور به فوتون هایی با طول موج مرئی تبدیل می شوند و در واقع یک تصویر مرئی حاصل می شود . هر جزء( المان) آشکار ساز تنها می تواند یک نقطه از جسم را به تصویر مرئی تبدیل نماید . بنابراین برای داشتن تصویری دوبعدی و با کیفیت بالا باید ابعاد المان ها و فواصل بین آن ها بسیار کوچک و تعداد شان بسیار زیاد باشد . با توجه به ساختار ریز المان ها ، ساخت آشکارسازها بسیار مشکل می باشد و بجای اینکه در آرایه های دو بعدی تولید شوند ، اغلب به صورت آرایه های خطی ارائه می شوند . یک آرایه خطی تنها می تواند یک خط از هدف را تصویر نماید و برای داشتن تصویر دو بعدی از اسکنر استفاده می شود .

آشکار سازها بر اساس نحوه ایجاد سیگنال الکتریکی به انواع آشکارسازهای حرارتی و فوتونی یا کوانتمی تقیسم می شود. تا کنون در اکثر سامانه های تصویر بردار حرارتی نظامی از آشکار ساز های Hgcdte ( ناحیه ۱۲ – ۸ میکرو متر ) بیشتر برای مناطق گرم و خشک و Insb ( ناحیه ۵ – ۳ میکرو متر )برای مناطقی که دارای رطوبت هستند مثل سواحل و دریاها استفاده شده است . بعلت فناوری پیچیده این گونه سامانه ها و نیاز آنها به سامانه خنک کننده تا ۸۰ درجه کلوین (‌ در نتیجه افزایش حجم ، وزن و قیمت ) همیشه جایگزین کردن آنها با آشکار سازهایی که همان پاسخ را داشته باشد ولی نیازی به خنک سازی نداشته باشد، مد نظر بوده است .

۳- اسکنرها ( Scanner )

در برخی از سامانه های تصویر بردار حرارتی ، یک اسکنر وجود دارد که وظیفه آن انتقال اطلاعات صفحه هدف به روی آشکار ساز می باشد . در واقع اسکنر نقاط مختلف موضوع را بترتیب زمانی و به صورت خط به خط برای آشکار ساز ارائه می نماید.

۴- مدارات الکترونیکی

این قسمت شامل منابع تغذیه ، بایاس ها ، تقویت گرها ، پردازشگرها و نمایش گر است .

۵- سامانه اپتو مکانیک ( Eyepiece )

مجموعه چشمی قابلیت روئیت تصویر تشکیل شده را به ناظر می دهد .

 

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. زهرا کریمی گفت:

    تفاوت ترموویژن و مادون قرمز و تصویر حرارتی چیست؟
    ممنون

پاسخ دهید