ترموگرافی در واریکوسل

واریکوسل (به انگلیسی: Varicocele) واریکوسل اتساع و پیچ خوردگی غیر طبیعی شبکه وریدی (سیاهرگی) بالای بیضه هاست. شیوع ان زیر ۱۰سال نادر است ولی در بالغین جوان ۱۵٪ و در مردان نابارور ۲۰ تا ۴۰٪ می‌باشد. در کسانی که با ناباروری ثانویه مراجعه می‌نمایند یعنی قبلاً بچه دار شده‌اند شیوع آن به ۷۰٪ می‌رسد. ۹۰٪ موارد طرف چپ ودر ۱۰٪ موارد دو طرفه است علت این پدیده طولانی تر بودن ورید تخلیه کننده خون بیضه چپ به ورید کلیوی و همچنین زاویه عمودی تر آن نسبت به سمت راست می‌باشد.

واریکوسل شایعترین علت قابل اصلاح ناباروری در مردان می‌باشد. علت ایجاد ان اختلال در تخلیه وریدی یا نارسایی دریچه‌های وریدی بیضه است. نظریه‌های گوناگونی در مورد مکانیسم اسیب بیضه‌ها وجود دارد که مهمترین آنها عبارتند از: افزایش دمای بیضه‌ها یا کاهش جریان خون و اکسیژن رسانی یا انتقال مواد و متابولیتهای کلیه‌ها و غدد فوق کلیه به بیضه‌ها و یا ترکیبی از اینها. واریکوسل می‌تواند باعث کاهش رشد بیضه و در نهایت کوچک شدن بیضه گردد. همچنین با اثر بر اسپرمها باعث کاهش حرکت و تعداد انها و تغییر مورفولوژی (شکل ظاهری) انها خواهد شد. واریکوسل به طور مستقیم اثری بر توانایی جنسی یا ایجاد انزال زودرس ندارد.

مقاله :
ترموگرافی دیجیتال مادون قرمز از کیسه بیضه غیر تهاجمی و هدف تشخیصی است .روش برای تشخیص واریکوسل در اوایل آن با استفاده از اندازه گیری دما در سطح پوست اسکروتومی انجام میشود.فرضیه ترموگرافی دیجیتال مادون قرمز از کیسه بیضه می تواند سنگ بنای در تشخیص واریکوسل منجر به تمایل پیشرفت در این زمینه باشد.
Infrared digital thermography of scrotum in early selection
of progressive varicocele

دانلود

مطالب مرتبط

پاسخ دهید